Burak cukrowy – wymagania pokarmowe
Burak cukrowy – roślina uprawna, której wymagania pokarmowe zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj gleby, warunki klimatyczne, stosowane nawozy i metody uprawy. Warto pamiętać, że odpowiednie nawożenie buraka cukrowego to kluczowy czynnik dla uzyskania lepszej jakości i większej wydajności plonów. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednie dawki składników odżywczych, stosując zrównoważone metody uprawy, które uwzględniają potrzeby rośliny i jej otoczenia. Burak cukrowy wymaga odpowiednich ilości makro- i mikroelementów, które są niezbędne do jego wzrostu i rozwoju, m. in. azot, fosfor, potas, magnez, sód, miedź, żelazo i mangan.
Potas w uprawie buraka cukrowego
Burak cukrowy to roślina, która wymaga odpowiedniego poziomu składników odżywczych w glebie, aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój. Szczególnie wrażliwymi pierwiastkami, które mogą powodować zakłócenia w rozwoju roślin buraka cukrowego są potas oraz sód. Odpowiadają one za wielkość plonu oraz jego jakość poprzez regulację gospodarki wodnej w roślinie. Potas, będący jednym z makroelementów, pełni wiele funkcji w roślinie. Jest ważnym elementem w procesach metabolicznych, takich jak regulacja gospodarki wodnej, synteza białek i węglowodanów oraz transport substancji odżywczych. Potas wpływa na jakość i ilość cukru w buraku cukrowym, ale również na procesy fotosyntezy oraz zwiększa odporność rośliny na stresy środowiskowe, takie jak susza, niskie temperatury i choroby. Burak cukrowy wyraźnie reaguje na niedobór, a także na nadmiar niektórych pierwiastków. Dostarczenie odpowiednich dawek tych pierwiastków zapewni prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, a także umożliwi uzyskanie lepszej jakości i większej wydajności plonów.
Sód w uprawie buraka cukrowego
Sód kontroluje stężenie jonów w tkankach roślinnych np.: w aparatach szparkowych, dlatego roślina może regulować transpiracją wody w okresach suszy oraz jest odpowiedzialny za transport sacharozy do korzeni, co ma istotny wpływ na polaryzację cukru w roślinie. Niedobór sodu powoduje zakłócenie w transporcie wody do wszystkich organów rośliny. Ważne jest, aby w trakcie uprawy buraka cukrowego zadbać o odpowiednie nawożenie pokrywające wszystkie wymagania pokarmowe tej rośliny, szczególnie uwzględniając zarówno potas, jak i sód. Burak cukrowy wyraźnie reaguje na niedobór, a także na nadmiar niektórych pierwiastków. Dostarczenie odpowiednich dawek tych pierwiastków zapewni prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, a także umożliwi uzyskanie lepszej jakości i większej wydajności plonów.
Zrównoważone nawożenie buraka cukrowego
Ważne jest, aby stosować zrównoważone metody nawożenia, unikając nadmiernego stosowania nawozów chemicznych, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia gleby i wody! Idealnym rozwiązaniem, żeby zapewnić roślinie odpowiedni wzrost jest nowoczesny granulowany, w pełni rozpuszczalny nawóz mineralny Vervactor®, produkowany przez firmę GoudenKorrel® na bazie minerału polihalit w technologii G2D. Nawóz zawiera pięć istotnych pierwiastków niezbędnych w uprawie buraka cukrowego. Są to K2O (30%), CaO (15%), MgO (3%), NaO (5,5%) oraz SO3 (22%). Nawóz Vervactor® aktywizuje procesy fotosyntezy, syntezę białek, węglowodanów oraz tłuszczów, jest źródłem łatwo przyswajalnego potasu w postaci siarczanowo-chlorkowej. Składniki użyte do produkcji w/w nawozu tj. polihalit oraz sól potasowa zapewniają siarczanowo-chlorkowe wiązania potasu co wpływa na istotne obniżenie zawartości chlorków w nawozie (16,5%), jak również stosunkowo niskie zasolenie gleby.
Wapń zawarty w nawozie Vervactor® stabilizuje pH gleby oraz sprzyja tworzeniu agregatów próchnicznych, dzięki temu roślina ma większą zdolność kumulacji pierwiastków oraz wody. Wszystkie składniki pokarmowe uwalniane są stopniowo, składniki pokarmowe nie są wypłukiwane w głąb kompleksu glebowego, a to ogranicza straty składników odżywczych. Wydłużone działanie nawozu sprawia, że rośliny buraka cukrowego mają stały dostęp do pierwiastków przez cały okres wegetacji.
Dzięki potasowi zawartemu w nawozie polepsza się jakość cukrów, a udział siarki aktywuje detoksykację metali ciężkich. W uprawie buraka cukrowego możemy stosować Vervactor® zarówno przedsiewnie jak i pogłównie. Sugerowana dawka nawozu to 200-400 kg na ha. W takiej dawce ilość dostarczonej siarki całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie roślin buraka cukrowego na ten pierwiastek. Nawóz Vervactor® firmy Goudenkorrel® może być stosowany w wielu innych uprawach. Jedną z nich jest kukurydza. Zalecana dawka nawozu dla tej rośliny to 200-400 kg na ha w zależności od zasobności gleby w te składniki. Może być zastosowany przed zasianiem jak i po wschodach roślin. Innymi uprawami, gdzie może być stosowany Vervactor to warzywa, jagodniki oraz sady. Szczególnie jest on polecany pod roślin, które tolerują niską zawartość chlorków. Są nimi: pomidor, marchew, kapusta, ogórek i por. Z innych roślin to groszek, słonecznik oraz ziemniaki sadzeniaki. Odpowiednio wcześniej wysiany może być u użyty w roślinach źle znoszących chlorki takie jak: ziemniaki skrobiowe, cebula, ogórek, fasola, truskawka, drzewa- owocowe oraz krzewy owocowe. Zalecana dawka do zastosowania zależy od rodzaju uprawy i waha się od 200 do 600 kg na ha.
Stosując nawóz Vervactor® masz gwarancję korzyści z jego zastosowania. Polecamy do zastosowania w Państwa gospodarstwach!